COSMETICS | NEW IN

November 6, 2012
Since I ran out of my mascara, I needed to get a new one. I also wanted to try out something I haven't used before. So I picked out "Falsche Wimpern Volum' Express" Mascara by Maybelline. I am pretty satisfied, I really had the feeling that I have fake lashes on yesterday. "Falsche Wimpern" means fake lashes, actually, haha. I have never used a brush like this, actually, but it's working great, so .. wohoo! 

Keďže sa mi minula mascara, musela som zbehnúť pre novú. A zároveň som chcela konečne skúsiť niečo nové, s čím som ešte nemala skúsenosti. Vybrala som si "Falsche Wimpern Volum' Express" maskaru od Maybelline. Falsche Wimpern znamená umelé mihalnice. A naozaj som včera mala pocit, akoby som mala jeden pár nalepený, haha. Aj keď je to úplne iný druh štetca (tak sa to asi nevolá?), ako používam, zatiaľ som spokojná!The other thing I bought was a nude pink lipstick from Catrice. It's one of my favorite cosmetics brands - and the lipstick is reeeeally pretty! The motto on the bottom says: "The nuder, the better"! And I'm lovin' it! The number of this one is 190, if you'd want to buy one. On it's own, the color looks kind of beige, but on my lips, it turns into a pinkish color. It's a nice change, since the only lipstick I've been wearing in the last time was red.

Okrem toho som si zaobstarala nude pink (po slovensky? fakt si neviem spomenúť, ako sa to povie) od Catrice. Je to jedna z mojich obľúbených módnych značiek - a ten rúž je faaakt pekný! Motto na spodnej strane znie: "The nuder, the better" a ja s tým súhlasím! Mimochodom, je to číslo 190, ak by ste si ho chceli zaobstarať. Vyzerá ako béžová, ale na mojich perách sa z akéhosi dôvodu zmení na ružovkastú. Je to celkom príjemná zmena, keďže v poslednej dobe som nosila hlavne červený rúž. 


11 comments :

 1. Ich hab die Wimperntusche auch, finde die auch klasse :D

  Liebst, Theresa

  crossing-penguins.blogspot.de

  ReplyDelete
 2. ta rtěnka vypadá fakt dobře!!:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Je trochu krémovejšia, ako je bežné, ale je fakt super! :)

   Delete
 3. Thank you for visiting my blog! I likeyour blog too, so I am following you! Would be great if you could follow me back! :)

  xx Karolina

  Caramode Blog - Bloglovin - Facebook

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks so much! Yeah, I am following you too now! :)

   Delete
 4. Wow. I Love it! You have so so great blog! <3

  Would You like to follow each other? :)
  http://linde-lo.blogspot.com/

  ReplyDelete
 5. I have the same mascara!!!
  Hope you had a lovely day :)
  xo
  Anastasia
  http://natbeesfashion.blogspot.co.uk
  http://www.etsy.com/shop/NatbeesFashion

  ReplyDelete
 6. ich steh zur zeit total auf nude-töne auf den lippen...sieht nie nach " zu viel" aus :)

  ReplyDelete
 7. I'm in love with this mascara....It makes my lashes enormous !
  I really like your blog :)

  ReplyDelete

Anything to say about this post/my blog? Let me know! You know comments make me happy ♥