BEGINNING OF WINTER IN BERLIN

December 2, 2012

December 2nd and I am sick, in my bed, hungry and fighting with eS the whole day already. Great beginning of the new month, isn't it? But that's the winter in Berlin for you. The getting sick in November we all know in Slovakia is on the look-out throughout November, but strikes in December. The fall weather also strikes in December in full force. But the winter traditions? Well, those are the same here as they are back home. eS is crazy about the christmas markets, which I hate and actually, that's the one positive thing about being sick - I don't have to go today. I don't really like Glühwein, Punch and don't eat any meat, which is what you find there. I can't stand crowds of loud, drunk people and I hate being out in the cold .. HOW ABOUT YOU? ARE YOU PRO OR CONTRA CHRISTMAS MARKETS? 

2. December. Som chorá, ležím v posteli, hladná a už od rána sa hádam s eS. Super začiatok nového mesiaca, hm? Ale to je Berlínska zima. Novembrová choroba, ktorú všetci poznáme z BA, sa tu v Novembri ešte len rozhliada a až v Decembri útočí. Takisto Novembrové počasie sa tu prejavuje v plnej sile až v Decembri. Ale vianočné tradície? Tie sú tu také isté, ako doma. eS chce ísť za každú cenu na vianočné trhy, ktoré nenávidím. To je vlastne aspoň jedna pozitívna vec na tom, že som chorá - dnes tam nemusím ísť. Nemám rada varené víno, punč a nejem mäso - čo sa tam okrem toho ešte dá nájsť? A neznesiem masy hlučných, opitých ľudí .. a tráviť hodiny vonku, v zime .. ČO VY? STE PRE, ALEBO PROTI VIANOČNÝM TRHOM? 

2 comments :

  1. Get well soon!
    I honestly like Glühwein and Punch and love Christmas Markets. Wish I was in Berlin right now.
    But I also have some moments when all this Christmas fever annoys the hell out of me. Smth similar happened last year when I disliked everything Christmas related. Guess it depends on my mood.

    ReplyDelete
  2. já teda punč i svařák miluju, takže i trhy:D

    ReplyDelete

Anything to say about this post/my blog? Let me know! You know comments make me happy ♥