AMSTERDAM IN IPAD QUALITY

April 4, 2013
 
Aka horrid quality. But I wanted to show you these pictures - at least the first three - because they are from the torture museum and I didn't feel like taking any professional pics there. eS didn't really want to go with me at first, because it's not her favorite "theme", but then I made her go. I don't even remember how. Not that I would be a fan of torture, no no, but all of those things kind of .. fascinate me, for some reason. Yeah, I guess I am a little morbid. 

I also wanted to show you this picture of our food from Belushi's. It's a restaurant/bar all over Europe with good student prizes and delicious food! Yum! So if you ever visit Amsterdam (or any other city where there is a Belushi's), you should most deffinitely check it out. 

And the last two pics are from Hard Rock Café. Also some delicious food (in comparison to Belushi's, we left way much more money there), good (and strong) cocktails and some amazing stuff on the walls belonging to the biggest stars. I always wanted to visit the place, so now I can check the box on my bucket list, haha. 

Aka otrasná kvalita. Ale chcela som vám tieto fotky ukázať - hlavne prvé tri - pretože sú z múzea mučenia. Z akéhosi dôvodu sa mi nechcelo fotiť normálnym foťákom. eS so mnou najprv nechcela ísť, pretože nie je zrovna "fanúšikom" mučenia, ale nakoniec som ju akosi donútila. Nie že ja by som bola, haha, ale všetky takéto veci ma akosi fascinujú. Yeah, tuším že som trochu morbidná, haha. 

Chcela som vám ukázať aj fotku jedla z Belushi's.  Je to reštaurácia a bar, ktorý má pobočky po Európe, všetko za dobré študentské ceny a jedlo je fakt dokonalé! Takže ak sa niekedy vyberiete do Amsterdamu (alebo iného mesta kde je Belushi's), na vašom mieste by som tam zašla. 

Posledné dve fotky sú z Hard Rock Café. Tiež tam mali skvelé jedlo (ale v porovnaní s Belushi's sme tam nechali až moc peňazí), dobré (a silné) cocktaily a úžasné veci na stenách, patriace najväčším svetovým hviezdam. Vždy som tam chcela ísť, takže si môžem toto želanie odškrtnúť ako splnené. 
Love, Petush ♥ 


No comments :

Post a Comment

Anything to say about this post/my blog? Let me know! You know comments make me happy ♥