FEBRUARY FAVORITES

February 26, 2014

It is almost the end of February, so I decided the time has come to show you my February favorites. Now, these are not my fashion/beauty favorites, because I am going to show you those in a different post. And actually, these should be called my "Slovakia February Favorites". 

Už je takmer koniec Februára, takže som sa vám rozhodla ukázať moje February Favorites. Toto nie sú moje beauty/fashion favorites, tie vám ukážem v inom poste. A vlastne by som tieto mala nazvať moje "Slovenské Februárové Favorites". 

 1. Pistachio Deli: This is a chocolate bar with pistachio filling and I am absolutely in love with it. And even eS loves it even though she doesn't really like pistachio stuff, haha.
 2. Tomato/Pepper Cream Cheese: I hate cream cheese, but this one is just too good to be true! I don't put it on my bread or anything like that, I just eat it like it is - and always leave a bit for my cat, because she goes crazy when I am eating it and don't give her a piece.
 3. Arizona Pomegranate Green Tea: This is the one thing I can also get in Germany - AriZona Tea. But not the Pomegranate flavor. Which sucks, since it's my favorite flavor!
 4. Choco Chai: I am such a sucker for Chai Latte. I haven't found Chai Latte yet, but I found Choco Chai. And maybe if I added some milk in it, it would taste like Chai Latte? I might try ..
 5. Kofola Citrus: This is a typical czech/slovakian coke-like drink and it's amazing and it is a must-have if you visit one of these two countries.
 6. Bebe Cereal-Bar: I am not a breakfast person and I prepare real breakfast only rarely. That's why Bebe (the chocolate flavor) is perfect for me.
 7. MacBook Pro Retina: Last but not least, my dear MacBook. I got it for Christmas last year, but until now, I have just been learning how to use it and stuff. I am in love with it so much! 


 1. Pistáciová Deli: Milujem pistáciovú deli! A má ju dokonca rada aj eS, aj keď ona vôbec neuznáva veci s pistáciovou príchuťou, haha.
 2. Papriková Karička: Nenávidím natierací syr, ale túto Karičku zbožňujem. Nenatieram si ju na chleba/rožok, jem ju z obalu - a trochu musím nechať vždy aj pre moju mačku, ktorá sa ide zblázniť, keď ju jem a nedám jej ani kúsok.
 3. Arizona Green Tea granátové jablko: Toto je jedna z vecí ktoré síce máme aj v Nemecku, ale z akéhosi dôvodu neviem zohnať túto príchuť. Čo je dosť na hovno, keďže je moja obľúbená!
 4. Choco Chai: Zbožňujem Chai Latte. Zatiaľ som ho v obchode nenašla, ale našla som Choco Chai. A možno doňho proste pridám mlieko a budem mať Chai Latte.
 5. Kofola Citrus: Kofolu v Nemecku proste nezoženiem a aj keď som mala vždy radšej Colu, odkedy žijem mimo Slovenska, pijem Kofolu vždy keď som na Slovensku, alebo v Česku.
 6. Bebe: Niesom raňajkový človek a preto sa nestane často, že by som ráno vstala a išla by som si spraviť nejaké poriadne raňajky. Preto je pre mňa Bebe to pravé!
 7. MacBook Pro Retina: A posledným kúskom mojich Februárových Favorites je môj Mac. Dostala som ho na minulé Vianoce a doteraz sa učím, ako s ním poriadne narábať. Ale zbožňujem ho!


Love, Petush

2 comments :

 1. Ich mag Granatapfel total gerne, den Eistee muss ich mal ausprobieren!

  ReplyDelete

Anything to say about this post/my blog? Let me know! You know comments make me happy ♥