MY FAVORITE NY FASHION WEEK TRENDS

February 13, 2014
I have been/am following the New York Fashion Week online this year and from the trends that have been introduced, I have picked out my favourites.

Tento rok som sledovala New York Fashion Week online a z trendov, ktoré boli tento rok predstavené, som si vybrala pár, ktoré sa mi páčia najviac. 

BLACK ON BLACK


Even though I started experimenting a bit more with color in the last time, I really like the All Black, or as I like to call it, Black on Black trend. Multiple designers have presented all black looks, using different elements to make them interesting.

Aj napriek tomu, že som v poslednej dobe začala trochu viac experimentovať s farbou, naozaj sa mi páči "all black" trend, alebo ako ho ja rada nazývam, "Black on Black". Viacerí designéri predstavili celé čierne outfity, používajúc rôzne prvky ktoré outfity spravili zaujímavejšími. 

BARE HUES


My probably most favorite trend would have to be the Bare Hues. This trend is all about the light colours - from white, through eggshell to light pink. I can't wait to throw an outfit like that together and go for the sophisticated look!

Môj najobľúbenejší trend sú asi "Bare Hues". V tomto trende ide najmä o bledé farby - od bielej, cez eggshell až po bledoružovú. Neviem sa dočkať keď si konečne zostavím takýto outfit a budem "sofistikovaná". 

MONOCHROME


Monochrome! I am such a huge fan of this trend for such a long time now! I actually dress in the black and white fashion very often, mostly wearing my chicago top and my faux leather pants (outfit post here).

"Monochrome"! Tomuto trendu fandím už veľmi dlho! Veľmi často sa obliekam do čierno-bielej, napríklad do môjho Chicago topu a gatí z nepravej kože (outfit post tu). 

PASTELS

top // skirt // bag // blazer // shoes

Pastels, oh how I fell in love with them (outfit post here)! And I can't wait to see these girly and feminine colors all over my favourite online stores and in my local mall.

"Pastels", ach ako som sa do nich zaľúbila (outfit post tu)! A neviem sa dočkať keď budú tieto dievčenské farby vo všetkých mojich obľúbených online shopoch a v našom nákupnom centre. 

ROUGE

top // skirt // underwear set // shoes

I am still not sure about this trend, but we will see - Rouge, aka an all red outfit. I actually think I am going to give it a try very soon, but I kind of feel that the only way this is going to work out is with an all red dress. But we will see.

Stále si nie som istá, či sa mi tento trend páči, ale uvidíme - "Rouge", aka celý červený outfit. Myslím, že to čoskoro vyskúšam, ale mám tak trochu pocit, že jediný spôsob, kedy to bude fungovať je s červenými šatami. No, uvidíme. 

And here are some trends I don't like that much // Tu je pár trendov, ktoré až tak nemusím 


××× READ MORE ×××
Dots: I'm not so sure about polka dots, maybe I will grow to like this trend, but right now, they remind me of a time many years ego when the whole "emo" trend was going on and polka dots were everywhere!

Bodky: Nie som si istá, či sa mi páčia, možno si na ne časom zvyknem. Ale momentálne mi pripomínajú časy, keď bolo in byť emo a bodky boli úplne všade. 

Full-On Print: Now, this has been a trend for some time now and I still haven't gotten used to it. I don't think I will ever have enough courage to even try this one out and I actually envy some people who do - if they do it right. But .. can you really do this right?

Nič len potlač: Tento trend nie je žiadna novinka, ale ja som si ešte stále nezvykla. Nemyslím si, že niekedy budem mať dosť odvahy tento trend vyskúšať, ale celkom obdivujem ľudí, ktorí ju majú - ak výsledok vyzerá dobre. Ale .. dá sa ho spraviť dobre? 

Fur: No. Just no. I don't like the way fur looks, not really. I have one clothing item that has faux fur on it, but I don't really wear it anymore. I am just not a fan of this furry look. But, if you like it, wear it - just please, wear faux fur instead of real fur!

Kožuch: Nie. Jednoducho nie. Kožuchy sa mi nepáčia. Mám jeden kus oblečenia, ktorý má na sebe umelú kožušinu, ale už ho nenosím. Kožušinové looky sa mi proste akosi nezahovárajú. Ale ak sa páčia vám, noste ich - len prosím, noste umelú kožušinu namiesto skutočnej!

Oversized Coats: I love myself some oversized sweaters. But coats I am just not sure about. I might try to sport this look in Slovakia with the help of my dad's trench coat and maybe I will start liking it.

Oversized kabáty: Mám rada oversized svetre. Ale čo sa týka kabátov, nie som si istá. Možno sa pokúsim zostrojiť nejaký look keď budem na Slovensku s pomocou trench coatu môjho otca. A možno sa mi to aj zapáči .. 

Radiant Orchid: In the past few years, I liked the Pantone colour of the year. But this time, I am just not sure. I like this colour on accessories, I like it on interior decorations, but I don't know about clothing. I am just not such a big fan of radiant colours right now ..

Radiantná Orchidea (?): V posledných rokoch sa mi vždy páčila Pantone farba roka. Ale tentokrát sa mi až tak nepáči. Mám ju rada na doplnkoch, na interiérových dekoráciách, ale na oblečení? Myslím, že nie. Momentálne sa mi radiantné farby veľmi nepáčia .. 

Tapestry Motive: Don't get me wrong, I love this motive. But I am just not so sure about it when it comes to clothes. I don't think I will wear something like this in the near future (or ever), but I would love to see some other fashion bloggers wearing pants or sweaters with the tapestry motive.

Tapestry motív: Tento motív milujem. Ale na oblečení? Nemyslím si, že si v najbližšej dobe niečo také oblečiem, ale rada by som videla iné fashion bloggerky v nohaviciach alebo svetroch s "tapetovým" motívom. 

Tartan: Last but not least, tartan. I don't know why, but I just can't imagine myself wearing tartan. I love other people wearing it, I think tartan can look very chic, but I don't know if I will ever get a tartan jacket, or something else.

Tartan: Posledným trendom je tartan. Neviem prečo, ale neviem si predstaviť samu seba oblečenú v tartane. Páči sa mi na iných ľuďoch, myslím že môže vyzerať veľmi chic, ale nemyslím si, že si ja osobne niekedy kúpim tartanový kabát, alebo niečo iné. 


Love, Petush

5 comments :

 1. Za mňa jednoznačne Black on Black a Monochrome! :)

  ReplyDelete
 2. Great post, the third set is my favorite. :)

  Keep in touch,
  J
  www.jonnessa.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. OOO I think you're gonna get a lot of likes from girls liking the pastels set!!! The pink and mint combo is just too cute!!!
  Just followed you on GFC, hoping you can return the love hun!

  xoxo, Mango ❤
  MangoRabbitRabbit's Blog | Miss Hana Eyeliners [Rev + Tutorial]

  ReplyDelete
 4. all the trends are amazing and I can't wait for A/W this year to see how the shops will transform the trends from the NYFW <3

  http://amelodyofdiaries.blogspot.co.uk/
  http://www.youtube.com/marieljanina

  ReplyDelete
 5. Bare Hues is my favourite trend!! I just found your blog and really like it! Would you like to follow each other to stay in touch? Let me know, thanks :) xx

  kissmesunday.blogspot.co.uk

  ReplyDelete

Anything to say about this post/my blog? Let me know! You know comments make me happy ♥