PLEASANTLY BUSY

February 20, 2014
50s curly hairstyle

Hello everyone! I've been pretty busy the last couple of days, but this time it was the pleasant kind of busy - no school, no work, nothing! On Tuesday we went to Belushi's bar in Berlin to watch the ice-hockey match between Slovakia and Czech Republic. Unfortunately, Slovakia lost, but the atmosphere in the bar was great and we had a really good time! On the photo is my look from Tuesday - I was wearing our national colors and went for a kind of 50s curly hairstyle. I'll be posting a tutorial  on how I did this soon!

Today a friend of mine form Slovakia came to visit us in Berlin, so we'll be doing some turisty stuff. I'll also try to do some more outfit posts, so stay tuned!

Ahojte! V posledných dňoch som bola dosť zaneprázdnená, ale tento krát to bolo príjemné zaneprázdnenie - žiadna škola, robota ani nič podobné! V utorok sme boli v Belushi's bare pozerať hokejový zápas medzi Slovenskom a Českom. Bohužiaľ, Slovensko prehralo, ale atmosféra v bare bola super a naozaj sme sa zabavili! Fotka je z utorka, zvolila som naše národné farby a k tomu 50s kučery. Čoskoro postnem tutorial, ako si niečo podobné môžete vytvoriť aj vy!

Dnes k nám prišiel na návštevu do Berlína jeden kamarát zo Slovenska, takže zajtra budeme robiť trošku turistiky po Berlíne. Skúsim spraviť aj nejaký ten outfit post!

Love, Petush

7 comments :

 1. Moc pěkně jsi vypadala ♥ ty kučery se mi na tobě líbí.
  Jinak jsem také sledovala zápas a jste dobří, holt jsme jeli domů po vás, ale tak na mistrovství třeba bude mít někdo z nás větší štěstí :)

  ReplyDelete
 2. Du siehst super aus, sehr hübsch!

  ReplyDelete
 3. darling you look stunning ! I can't wait to see the tutorial !

  ReplyDelete
 4. Wow, was für tolle Fotos! Siehst super aus :-)

  ReplyDelete

Anything to say about this post/my blog? Let me know! You know comments make me happy ♥