CANNES 2014 | BEST DRESSED

May 25, 2014
As the Cannes film fesitval 2014 is coming to an end, I decided to do another best dressed post, seeing all the amazing celebrity looks on the red carpet. Here is my choice of the best dressed celebrities in Cannes. Let me know which one of these - or some other ones - is your favorite in the comments!

Keďže filmový festival Cannes 2014 sa blíži ku koncu, rozhodla som sa spraviť ďalší z mojich "Best Dressed" článkov, po tom čo som videla všetky tie úžasné outfity celebrít na červenom koberci. Tu je môj výber najlepšie oblečených celebrít v Cannes. Ktorý bol váš obľúbený outfit? Dajte mi vedieť v komentároch.


BLAKE LIVELY
blake-lively-cannes-2014-best-dressed-gucci-premiere-gown-red-carpet 
My favorite look - Blake Lively wearing monochrome Gucci Premiere gown complimenting her great figure, styling it up with an elegant hairdo and must-have red lipstick. 

Môj najobľúbenejší look - Blake Lively v úžasnej čiernobielej Gucci Premiere róbe, ktorá zvýraznila jej skvelú postavu. Dotiahla to elegantným drdolom a červeným rúžom.
blake-lively-cannes-film-festival-2014-best-dressed-gucci-red-carpet
Blake Lively wearing burgundy chiffon Gucci Premiere gown, with an intersting neckline, styling it up with a thick braid and Casadei heels.

Blake Lively v bordových šifónových Gucci Premiere šatách so zaujímavým "výstrihom", super sa k tomu hodí aj hrubý vrkoč a podpätky od Casadei.

blake-lively-cannes-film-festival-2014-giambattista-valli-couture-dress-best-dressed
The Gossip Girl star went for a sophisticated, yet edgy design. The floral pattern makes this dress by Giambattista Valli Haute Couture look more feminine and looks great with the casual hairstyle and classic nude sandals.

Na týchto fotkách zvolila Gossip Girl hviezda elegantný ale moderný design. Kvetovaný vzor dodáva šatám od Giambattista Valli Haute Couture ženskejší look, a celé to vyzerá skvele s nenúteným účesom a klasickými béžovými sandálmi.


ROSIE HUNTINGTON-WHITELEY
rosie-huntington-whiteley-amfar-s-21st-cinema-against-aids-gala-cannes-film-festival-2014-best dressed-pucci-gown
Rosie Huntington-Whiteley wearing an Emilio Pucci dress, bringing a little color and an intersting assymetric neckline to amfAR's Cinema Against AIDS gala.

Rosie Huntington-Whiteley predviedla šaty od Emilio Pucci, a tým priniesla na amfAR Cinema Against AIDS gala trochu farby a zaujímavý asymetrický strih.

rosie-huntington-whiteley-amfar-s-21st-cinema-against-aids-gala-cannes-film-festival-2014-best dressed-gucci-gown
Rosie on the red carpet for The Search premiere wearing a simple strapless silver Gucci gown with simple hairdo and beautiful smokey eye make up.

Na červenom koberci pre The Search premiéru sa Rosie predviedla v jednoduchom strihu bez ramienok od Gucci. Dodala k tomu prostý účes a smokey eyes.

ALESSANDRA AMBROSIO
alessandra-ambrosio-wearing-atelier-versace-dress-two-days-one-night-premiere-2014-cannes-film-festival-best-dressed-red-carpet
Alessandra Ambrosio looking stunning in an asymmetric embroided Atelier Versace gown at the premiere of Two Days, One Night. I like the interesting pattern on the sleeve and the skirt and the beautiful Chopard jewels.

 Alessandra Ambrosio vyzerala úžasne v asymetrických Atelier Versace šatách na premiére Two Days, One Night. Páči sa mi ten zaujímavý vzor na rukáve a na spodnej časti šiat.

alessandra-ambrosio-puerto-azul-experience-at-cannes-film-festival-2014-best-dressed-pucci-gown
For the Puerto Azul Experience event, Alessandra Ambrosio went for an Emilio Pucci soft pink embroidded dress with short sleeves and a cut out in the back. Love this gown.

Na Puerto Azul Experience sa Alessandra objavila v jemných ružových Emilio Pucci  šatách, ktoré pôsobili trošku dievčensky, ale vyzerala v nich úžasne a páči sa mi zadná časť.

article written by eS
facebook twitter instagram tumblr bloglovin youtube

3 comments :

 1. Que buena recopilación!

  orbitblogging.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Mně se nejvíc líbila Alessandra :)

  ReplyDelete
 3. I've recently discovered your blog and I really like it! I'm following you now :-)
  Hope you'll like mine too!

  XO,
  Taria-ann
  www.frunettte.com

  ReplyDelete

Anything to say about this post/my blog? Let me know! You know comments make me happy ♥