HEALTHY {VEGETARIAN} PICNIC CHOICES

May 23, 2014

Eating healthy is really important to me - even more now that I have started working out and that I have gotten my new healthy eating plan. So I thought I might put together some healthy picnic choices - vegetarian, of course. Maybe this can be your inspiration the next time you go on a picnic. These are thought for 2 people. 

1. Greek Salad: The Greek salad I make isn't the typical Greek salad - I use green pepper instead of the cucumber, because that's my most hated vegetable. It's incredibly healthy and fresh. {Here is my recipe}

2. Cauliflower, radish and cherry tomatoes: Many people don't know cauliflower can be eaten uncooked too! At least eS didn't, haha! I mixed it with radish and probably my favorite vegetable of all time - cherry tomatoes. I think these are perfect for a picnic, because you can eat them with everything else you brought, but also just as a snack. 

3. Carrots: I do prefer baby carrots, but I haven't found them in the store while buying the stuff for the picnic. The second choice were these smaller, pointy carrots. Those are much more delicious than the big, round ones, which don't taste so good. I only use those when cooking. I wasn't a big fan of carrots before, I actually really hated them, but they are so good for you and also such a healthy snack choice! 

4. Aubergine & Zucchini Dip: Unfortunately, I don't have the recipe for this yet for you. It's one of my newest inventions when it comes to cooking and this time, it is 100% just my own recipe. Long story shorts, it's just cooked and sauteed aubergine, zucchini, garlic and a bit of tomato paste. I use it in two ways - as a dip and also as a pasta "sauce". This time, I took it with us as cooled dip to be eaten with bread. 

5. Bananas: I shouldn't be eating any fruit at the moment, but I just can't not eat bananas. I eat one sometimes for breakfast, because it gives me so much energy - it's also perfect to take with you to a picnic. 

6. Apples and Peaches: These are eS' choices of fruit, which I don't really eat. But, they are both healthy and sweet, so if you are not such a vegetable person, go for these two! 

7. Bread: Another thing I do not eat that often anymore, but it is still pretty healthy - if you choose the right bread. This one is pretty okay, with many different seeds in it. You definitely shouldn't go for white bread, remember that! 

8. Last but not least - drinks: Even though it's not on the photo, the most important drink for you to take with you is water. And not just to take with you, but to drink all day, every day. The next best thing for me is Arizona tea! It's the perfect supplement for Coke and other soft drinks. They are not the healthiest choice ever, but a great compromise between water and unhealthy soft drinks. 

9. Don't forget the plastic forks and some napkins! 

Jesť zdravo je pre mňa dôležité - a odkedy som začala cvičiť a dostala som aj svoj jedací plán, je to ešte dôležitejšie. A keďže som bola včera na picnic, myslela som že vám napíšem a odfotím nejaké zdravé možnosti jedla na picnic - samozrejme, vegetariánske. Tieto sú pre 2 ľudí. 

1. Grécky šalát: Ten ktorý robím ja nie je typický grécky šalát. Namiesto uhorky, ktorú z duše nenávidím, používam papriku. Je neskutočne zdravý a fresh. {Môj recept nájdete tu}

2. Karfiól, reďkovky a cherry paradajky: Zistila som, že veľa ľudí nevie, že karfiol sa dá jesť aj surový. Teda aspoň eS to netušila. Zmiešala som ich v jednej krabičke s červenými reďkovkami a cherry paradajkami - tie sú moja obľúbená zelenina. Myslím že sú skvelý výber na picnic, pretože sa dajú jesť s ostatnými jedlami, ale takisto aj samotné. 

3. Mrkva: Preferujem baby karotky, ale tie som v obchode nenašla keď sme nakupovali na picnic. Preto som sa uspokojila až s druhými v rade, krátkymi špicatými mrkvami. Tie majú ešte stále tú sladkastú chuť - na rozdiel od tých veľkých s okrúhlym koncom. Tie používam len do polievok. Kedysi som mrkvy nenávidela (možno preto, že som jedla tie nezdravé), teraz som si ich dosť obľúbila, nie sú skvelé len na zrak, ale sú neskutočne zdravé. 

4. Baklažán a cukina: Bohužiaľ pre vás ešte nemám recept tohoto jedla, ale posnažím sa dať ho na blog čo najskôr. Je to prvý z mojich receptov, ktorý je na 100% len a len môj. V skratke: uvaríte a opečiete baklažán a cukinu, cesnak a k tomu trochu paradajkového pretlaku. Ja tento pokrm používam ako dip, napríklad na chlieb a takisto s cestovinami ako "omáčku". 

5. Banány: Aj keď by som nemala jesť vôbec žiadne ovocie, banány si neviem vždy odpustiť, pretože sú to skvelé dobíjaky energie - a takisto sú skvelou možnosťou na picnic. 

6. Jablká a broskyne: Toto nie je môj výber, toto je ovocie ktoré si vybrala eS. Napriek tomu je to tiež zdravá možnosť a pokiaľ nemáte až tak radi zeleninu, kľudne si na picnic vezmite jablká, alebo broskyne. 

7. Chlieb: Jedna z vecí ktoré už takmer nejem je pečivo. Nie je však nezdravé - ak si vyberiete správny druh pečiva. Tento chlieb je v poriadku, celozrnný. Najdôležitejšie je nejesť biely chlieb, to si treba zapamätať!

8. Pitie je tiež dôležité: Aj napriek tomu, že ju tu nemám odfotenú, najdôležitejšia je voda. Mali by ste ju piť každý deň, celý deň. Po vode je u mňa na rade Arizona čaj. Určite ho už poznáte aj vy! Je to pre mňa skvelá náhrada Coly a podobných vecí. Je to taký kompromis .. 

9. Nezabudnite na plastové vidličky a servítky. 

Love, Petush
facebook twitter instagram tumblr bloglovin youtube
2 comments :

Anything to say about this post/my blog? Let me know! You know comments make me happy ♥