MY FAVORITE FASHION BLOGGERS - KENZA ZOUITEN

June 20, 2014
Hi guys! Since I don't have my eS here hence the lack of outfit posts, I decided to show you some other fashions I really enjoy - on my favorite fashion bloggers. These are the people that inspire me so much. In this first part, I will tell you about the one and only .. 

Ahojte! Vzhľadom na to, že tu nemám eS a preto je na blogu tak málo outfit postov, rozhodla som sa ukázať vám iné módne kúsky ktoré obdivujem - na mojich obľúbených fashion bloggeroch. Sú to ľudia, ktorí ma neskutočne inšpirujú. V tomto prvom dieli vám predstavím the one and only .. 

KENZA ZOUITEN Kenza was one of the first fashion bloggers that I absolutely fell in love with. With her fashion style, with her personality, with the way she was presenting herself and also with her IvyRevel. I have met her at the Stylight Fashion Blogger Awards {official video | my vlog} and even though I didn't get the chance to have a little chat with her, I could tell that she is a completely down to earth, nice and fun girl. And the dress that she was wearing, wow! I got the chance to talk to her boyfriend and take a picture with him {picture with Aleks} and he was really sweet also. 

Now, what I love about her style is that she can pull off anything and always looks stunning and so confident. And also, you can't just specify her style in one of the typical categories: sporty, chic, elegant, etc., because she likes to change it up all the time. And that's where I relate to her. I always put on what I am in the mood to put on - which means that one day I can look like an elegant business woman and the next day I look like the typical Nirvana fan. And I feel like she does the same - but at the same time, she has this typical "something" that only she has and you can always recognize that you are looking at her even if you see just a little piece of the picture. I hope she keeps on blogging, because it would be a shame not to be able to look at her outfits and other amazing pictures. Don't you think? 

Kenza bola jednou z prvých fashion bloggeriek do ktorých som sa zamilovala. Kvôli jej módnemu vkusu, povahe, tomu ako sa prezentuje a takisto s jej IvyRevel. Stretla som ju na Stylight Fashion Blogger Awards {oficiálne video | môj vlog} a aj napriek tomu že som sa s ňou nerozprávala, bolo na nej vidieť že je úplne normálna, milá a zábavná. A tie šaty čo mala na sebe, wow! Mala som šancu porozprávať sa s jej priateľom a odfotiť sa s ním {fotka s Aleksom}, ktorý bol tiež neskutočne milý.

Čo milujem na jej štýle je, že si môže obliecť hocičo a vyzerať v tom neskutočne dobre a sebavedomo. Okrem toho sa jej štýl nedá špecifikovať ako športový, chic, elegantný, jednoducho nepatrí do žiadnej z tých "typických" kategórií. A v tomto s ňou "relatujem". Vždy si obliekam to, na čo mám náladu - jeden deň môžem vyzerať ako elegantná business-žena a druhý deň ako pravý fanúšik Nirvany. Mám pocit, že u nej je to tak isto - ale zároveň má to typické "niečo", podľa čoho vždy spoznáte že sa na fotke nachádza ona, aj keď možno nevidíte jej tvár. Dúfam, že nemá v pláne prestať blogovať, pretože by bola škoda nemôcť sa pozerať na jej outfity a iné skvelé fotky. Nemyslíte? 

KENZA'S INFO: BLOG || INSTAGRAM || FACEBOOK

Love, Petush
facebook twitter instagram tumblr bloglovin youtube
4 comments :

 1. so lovely! :)

  Greetings
  http://redchillilounge-spiceupyourlife.blogspot.com/

  ReplyDelete
 2. Wundervoll <3

  Laura
  www.fairy-fashion.de

  ReplyDelete
 3. Kenza bez debaty, je nejlepší♥

  ReplyDelete

Anything to say about this post/my blog? Let me know! You know comments make me happy ♥